OŚWIĘCIM. Legendy muzyki, czyli muzyczna noc filmowa w Naszym Kinie

Jola Wodniak  |   Fakty  |   16 sierpnia 2014 10:40

W piątek 29 sierpnia o godzinie 20 w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury rozpocznie się muzyczna noc filmowa, podczas której na ekranie kinowym pojawią się filmy prezentujące niezwykłe osobowości, światowe legendy muzyczne. Czytelnicy Faktów Oświęcim zadecydowali o kolejności wyświetlanych filmów.

 
Na ekranie nie zabraknie muzyki Lou Reeda, The Rolling Stones, The Doors i Boba Marleya. Muzyczna uczta potrwa do godziny 4. Bilet wstępu kosztuje 20 złotych.

Kolejność wyświetlanych filmów
„Rolling Stones w blasku świateł”
„The Doors – historia nieopowiedziana”
„Marley”
„Berlin. Lou Reed”

Opisy filmów

„Berlin. Lou Reed” (15l.), prod. USA 2007, reż. Julian Schnabel, 85 minut

W 1973 roku, po glamrockowym hicie Walk on the Wild Side, Lou Reed nagrał Berlin – ambitny album, zupełnie odmienny od jego wcześniejszych dokonań. Lou Reed po 30 latach stworzył widowisko w Berlinie będące opowieścią o ciemnych stronach miłości, zazdrości, wściekłości, nienawiści i w końcu o wielkiej stracie. Odbyło się pięć przedstawień, na które zdobycie biletów graniczyło z cudem. Dzięki udziałowi takich artystów, jak Fernando Saunders, Antony Hegarty, Steve Hunter, Rob Wassermann, Rupert Christie i Sharon Jones, siedmioosobowej orkiestry i chóru Brooklyn Youth Chorus, Lou Reed wykreował fascynujący i sugestywny świat i sprawił, że widownia stała się uczestnikiem wspaniałego spektaklu rozgrywającego się na ulicach podzielonego Berlina.

„Rolling Stones w blasku świateł” (15l.), prod. USA, Wielka Brytania 2008, reż. Martin Scorsese, 122 minuty

Martin Scorsese pokazuje Rolling Stonesów jakich świat jeszcze nie widział. Kręcąc w słynnym Beacon Theater w Nowym Jorku jesienią 2006, Scorsese zgromadził ekipę największych fachowców, aby uchwycić wielką siłę legendarnego zespołu. Zdobywca Oskara, operator Robert Richardson (Aviator, JFK) kierował pracą ekipy zdjęciowej, w skład której wchodziło wielu uznanych twórców, w tym: laureaci Oskara John Toll (Ostatni Samuraj, Waleczne Serce) i Andrew Lesnie (trylogia Władca Pierścieni, King Kong), nominowani do nagrody Akademii: Stuart Dryburgh (Fortepian, Malowany welon), Robert Elswit (Magnolia, Good Night and Good Luck), Emmanuel Lubezki (Lemony Snicket: seria niefortunnych zdarzeń, Jeździec bez głowy) i Ellen Kuras (Zakochany bez pamięci, Mordercze lato). Za montaż filmu odpowiedzialny był David Tedeschi, który współpracował wcześniej ze Scorsese przy entuzjastycznie przyjętym dokumencie o Bobie Dylanie: Bez stałego adresu: Bob Dylan.

„The Doors – historia nieopowiedziana” (15l.), prod. USA 2009, reż. Tom Dicillo, 88 minut

Film, który wziął swój tytuł z nawiązującego do stylistyki kabaretu przeboju The Doors – „People Are Strange” – jest chronologicznym zapisem narodzin kolejnych z sześciu przełomowych albumów studyjnych nagranych w ciągu zaledwie pięciu lat oraz elektryzujących występów na żywo. Unikatowy materiał utrzymany w nurcie cinéma vérité przybliża realia twórczej współpracy oraz życia prywatnego członków zespołu.

„Marley” (15l.), prod. USA, Wielka Brytania 2012, reż. Kevin Macdonald, 144 minuty

To realizowana przez sześć lat opowieść o życiu i twórczości muzyka, rewolucjonisty i legendy – Boba Marleya – głównego propagatora i najsłynniejszego przedstawiciela muzyki reggae, który walczył o legalizację marihuany oraz aktywnie uczestniczył w ruchu rastafarian. Historia muzyka, w stworzonym przy udziale rodziny Marleya obrazie, jest podróżą do czasu i miejsc z życia artysty. Marley powraca w często kontrowersyjnych wspomnieniach najbliższych. Film sięga do rzadkich nagrań koncertowych.